Logo
Menu

Dioptrické brýle

Co jsou brýle?

Brýle jsou pomůckou pro korekci vidění, případně pro ochranu zraku. Skládají se z brýlových obrub a brýlových čoček.
Brýlové obruby dělíme podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, na kovové (ocel, titan, karbon) nebo plastové (převážně směs acetátu).
Obruby dále dělíme podle upevnění brýlových čoček na:

  • celoobruby – brýlová čočka je uchycena v rámu pomocí fasetového žlábku
  • poloobruby – brýlová čočka je uchycena pomocí silonového vlasce, který je v čočce fixován ve vyfrézované drážce
  • bezobrubové, tzv. patentní obruby – v těchto jsou brýlové čočky uchyceny pomocí šroubků, popř. nýtků se silikonovými hmoždinkami.

Brýlová obruba se skládá z brýlového středu s očnicemi a nosníkem a ze stranic. Brýlový střed bývá opatřen anatomickým nosníkem (zejména plastové obruby) nebo plastovými sedýlky (kovové obruby). Očnice bývají kovové, plastové nebo kombinované. Stranice mohou být opatřené plastovými koncovkami a zahnuté za ušní boltce, jejichž tvar kopírují, anebo rovné (zejména u sportovních brýlových obrub), které sahají podél uší až na temeno hlavy. Jejich výhodou je, že lépe sedí, nemají tendenci klouzat z nosu a lépe se nasazují pod sportovní přilby.

Jaké rozeznáváme typy brýlí a k čemu slouží?

Brýle rozlišujeme podle užití na dioptrické, sluneční, sportovní, ochranné a pro image, přičemž všechny způsoby použití lze mezi sebou vzájemně kombinovat. Zvláštní kategorií jsou pak brýle speciální.

Dioptrické brýle slouží především ke korekci zrakové vady (krátkozrakosti, dalekozrakosti, příp. astigmatismu), popřípadě ke korekci presbyopie (projev přirozené degenerace oční čočky vlivem věku). Velikost korekce se vyjadřuje prostřednictvím optické mohutnosti v dioptriích. V současnosti jsou dioptrické brýle nejpoužívanější korekční pomůckou, která má vliv na zlepšení vidění.

Moderní dioptrické brýle však slouží nejen ke korekci očních vad, ale v současné době je vnímáme také jako nepřehlédnutelný módní doplněk. Jako takový představují významnou součást Vaší image, proto jejich výběru věnujte opravdovou pozornost. Správným nebo nesprávným výběrem dioptrických brýlí můžete do značné míry ovlivnit Vaše vystupování, a to jak pozitivně, tak i negativně.

Sportovní brýle plní především ochrannou funkci, také však využívají nejnovějších poznatků tak, aby vidění s nimi bylo co nejostřejší a současně nejpřínosnější pro konkrétní druh sportu. Např. v cyklistice jde zejména o ochranu očí proti létajícím nečistotám, v brýlích pro golf jsou používána speciální skla pro lepší rozlišení míčku anebo při jachtingu dokáží speciální brýlové čočky odstranit odlesky na vodní hladině. Je velmi málo sportů, kde brýle nelze použít. Pro většinu z nich jsou však vhodné brýlové čočky, které zlepšují kontrast a tím i kvalitu pozorovaného obrazu.Všechny ochranné a zostřující funkce sportovních brýlí lze kombinovat i s dioptrickou korekcí. Největší značky zabývající se sportovní optikou jsou např. Adidas,Puma .

Ochranné brýle slouží zejména při ochranně zraku při výkonu rozličných povolání, ať už opět jako ochranný prvek před vlétnutím nebezpečných předmětů do oka, tak i pro odfiltrování barevných vjemů, které mohou při práci ohrožovat Váš zrak. Současně mohou mít i tyto brýle funkci pro zlepšení kontrastů a zjasnění vidění. A opět všechny tyto prvky lze kombinovat s dioptrickou korekcí.
Brýle na image – výběrem brýlí můžete do jisté míry určit, jakým způsobem Vás bude vnímat Vaše okolí. Pro dočasnou změnu vzhledu jsou brýle nejlepším a nejdůležitějším doplňkem.

Speciální brýle se používají ke sledování 3-D filmů či kreseb, nebo pro vyvolání dojmu virtuální reality. Tyto brýle zajišťují, aby každé oko mohlo sledovat samostatný obraz. Dosahuje se toho buď odlišnými barvami skel (červená a zelená nebo modrá – výsledný obraz je pak zdánlivě černobílý) nebo tím, že skla fungují jako polarizační filtry s kolmými rovinami polarizace (zde není žádné omezení na barevnost). Tento systém používají například 3-D kina Imax.

Jak správně vybrat brýle?

Brýle vždy kupujte u specialistů (očních optiků) v kamenném obchodě, kde máte možnost je vyzkoušet. Brýle mají být nejen hezké na pohled, ale také v souladu s Vaším tvarem obličeje a v ideálním případě podtrhovat Váš typ osobnosti.

Brýle je třeba před nákupem vždy pečlivě vyzkoušet, zda sedí na správných bodech za ušima, zda nekloužou z nosu anebo netlačí. Brýle si při výběru nechte třeba i 10 minut nasazené, abyste zjistili, zda se v nich cítíte pohodlně. Protože každé brýle jsou v podstatě polotovar, který se musí nejprve přizpůsobit Vaší lebce, oční optik je dokonale anatomicky přizpůsobí Vám na míru. Špatně zvolené nebo anatomicky neupravené brýle padají z nosu, tlačí (způsobují až velmi bolestivé otlaky) a nedokáží plnit správně svoje funkce, zejména optické a ochranné.
Brýle vždy volte pro daný účel - jedny brýle jsou málo. Stejně jako se odlišně obléknete do divadla, do zaměstnání anebo na práci na zahradě, je vhodné pro tyto činnosti volit i různý typ brýlí.
Chcete-li brýle např. pod motocyklovou nebo lyžařskou helmu, vezměte ji k nákupu do optiky s sebou a zkuste si brýle nasadit pod přilbu. Nesmí se těžko vsouvat, nesmí tlačit za ušními boltci a neměly by se mlžit (toto většinou hned nepoznáme). Existují však brýlové čočky a čistící přípravky, které mají tzv. antifog (protizamlžovací) funkci.

 
Otevírací doba optiky
Po 8.00 - 11.30 12.30 - 17.00
Út 8.00 - 11.30 12.30 - 17.00
St 8.00 - 11.30 12.30 - 17.00
Čt 8.00 - 11.30 12.30 - 17.00
8.00 - 11.30 12.30 - 14.00
 
Otevřeno dle otevírací doby
Ordinační doba ambulance
Po 7.30 - 11.30 12.30 - 16.00
Út 7.30 - 11.30 12.30 - 14.00
St 7.30 - 11.30 12.30 - 14.00
jen pro zvané
Čt 7.30 - 11.30 12.30 - 16.00
7.30 - 11.30  
 
Otevřeno dle ordinační doby